
Siinkohal tervitused minu kunagistele väitluspeerudele (peer siis kui väitluskaaslane muidugi).
Unistused muudavad maailma. Eriti, kui oskad neist kõneleda.
Margo palus mul jagada Teiega paar sõna sellest, miks väitlemine hea on, aga ma loodan, et Sa, Margo, annad mulle andeks, et ma seda ei tee. Ma tahan pigem rääkida sellest, mis kasu on mulle toonud neljapäevased kõnekunsti-slash-väitlemise-slash-kinoõhtu-slash-jauramise-slash-maffia-slash-headesõpradekoosviibimise tunnid. Väitlemine üksi on küll tore, hea ja kasulik, aga see, mida meie koos tegime, on midagi palju rohkemat. Seega ei räägi ma pelgalt väitlemisest, vaid mõtlemistundidest RaM koolis.
Sa võid ju esialgu mõelda, et “Pff, misasi see väitlemine on?! Ma võin kodus kempsus (number kahe ajal) ka argumenteerida. See on ju iizi. (Leivapäts on hea, sest ta maitseb mulle.)” Tegelikkuses on aga nii, et me õpime koolis suure hunniku fakte. Näiteks, et “mitokondrid sünteesivad aju frontaalsagaras vesinik-sulfiidi (tegelikult mitte)” Aga mis sa selle teadmisega peale hakkad? Ma mäletan, et kooliajal võisin selle fakti ära küll õppida, aga reaalset väärtust ta mulle ei andnud. Väga tihti mõtlesin, et miks ma seda õpin või et kellele seda vaja on? Mul ei olnud selle teadmisega reaalselt mitte midagi peale hakata. Mis kasu mul on sellest, et ma oskan ruutfunktsiooni parabooli ekstreemumpunkte leida? Keskkooli ajal oli põhiline mõte ikka pigem, et kust lapsed tulevad (siiamaani on... päriselt ka, kust nad tulevad??). Kui keegi ei ütle mulle, miks seda vaja on, ei jäta ma seda meelde ka. Väga tihti ei öelda ka.
Mis me siis neljapäevastes kõnekunsti-slash-väitlemise-slash-kinoõhtu-slash-jauramise-slash-maffia- slash-headesõpradekoosviibimse tundides tegime? Väga tihti me mõtlesime koos olulistele asjadele. Valimisea langetamine on põhjendatud. On või? Ma ei tea. Las ma mõtlen... Oota, kumb pool ma olen? Aa.. ee.. Päris ongi!
Väitluses läbimõeldud, arutatud, väideldud teemad mitte ainult ei laienda su silmaringi, vaid nad muudavad su mõttelaadi. Loomulikult ei jõua nädalas paar tundi väitlemisega tegeledes kõike üle käia, aga sealt saadavad kuulamise ja analüüsioskused muudavad sind ka matemaatika ja bioloogia tunnis teistmoodi mõtlema. Miks on hea teada parabooli ekstreemumpunkte? Aga sellepärast, et, näiteks, nii võin ma leida kõige odavama viisi suure masinaga metallist purke toota (majanduses ja ettevõtluses kasutatakse selle funktsiooni uurimist s*taks palju). Miks ma seda tean? Üks põhjus on võib-olla see, et ma õppisin ülikoolis majandust, aga teine, ja veel olulisem, põhjus on see, et sain väitlustundidest külge pisiku “miks?”. See oli koht, mis aitas mul mitokondrite vajadusele mõelda.
Ma võin julgelt väita, et lisaks parimatele sõpradele, üüratule kogemustepagasile, seljakotitäiele teadmistele, hunnikule kaka-pissi naljadele ja piletile ülikooli (Margo kirjutas mulle ülikooli soovituskirja) aitas väitlustund mul enda jaoks paika loksutada väärtushinnangud. Margo väitlustunnid annavad sulle tõuke mõtlemise suunas. Päris mõtlemise suunas. Selle eest sulle tänud, Margo.
Ahjaa, ja kui sa seda loed, Kair, siis MAKSA VÕLG ÄRA, RSK!!! 17 EEKi!!
P.S. – kui keegi teab, kust lapsed tulevad, siis email arturelme(ät)gmail.com.
Alustasid Sanna ja Robin ühiskondlikul teemal. Sannale omane teema lausa ja ta oli vist asjas nii sees, et unustas ära, et ta peab ka teise kõne tegema. Seega teine kõne tuli täiesti improna, ja väga hästi tuli välja. Robini kõne jäi meelde muheduse ja huumori poolest.
Enda ja Oliveri kõnet ma ei hakka kommenteerima, sest ennast pole ilus kiita.
Maibel ei üllatanud enam kedagi, talt tuli jällegi äärmiselt hea etteaste. Sanna unustas JÄLLE ära mida ta tegema peab ning pool-impro vastas ta vägagi väärikalt Maibelille. Jah-poole teine kõne oli hästi strukturiseeritud, võib-olla veidikene ebalev kuid üldpilt oli küll armas.
Järgnevalt leppisime kokku näidisväitluse järgmise päeva hommikuks, ning loosisime tiimid. Kusjuures näidisväitlus tuli väga hästi välja ning 9dikele meeldis. Äkki näeb mõnda järgmises väitlusringis?
Grand finale oli minu ja Robini väitlus teemal alaealistele vanglakaristuse määramine kuritegevuste eest on põhjendatud. Robin paitas kõigi kõrvu oma metafooride ja võrdlustega ning kokkuvõttes oli meeldiv väitlus.
Margo lõpetas tunni, rõõmustades selle üle kuidas kõigil on oma erinev stiil ja nägu ja et tema õpilased ei tule nagu vorstid vorstivabrikust, kõik ühte moodi.
Sanna (lamab murul): Oh, see kuumus teeb mind nii uimaseks...Tõnis: Oi, vabandust, ma lähen siis kaugemale.
PS: Kui keegi soovib, siis oleks väga teretulnud, kui keegi võtaks kaasa fotomasina, sest meist pole piisavalt pilte, eksole? :D
Lisaks, andke oma personaalse arengu punktid näiteks Margo meilile (margo.loor@gmail.com). S´kaala on ühest 30ni.
Sanna.
Minult küsis kord minu hea sõber: "Miks on nii, et kui üks poiss teeb vanainimeste asja paljude tüdrukutega, peetakse teda ägedaks, aga kui üks tüdruk teeb sedasama paljude poistega, arvatakse temast halvasti?" Mina mõtlesin veidi, aga vastata ei osanudki. Sõber mõtles minuga koos ja tuli lõpuks mõtte peale: "Sellega on nagu võtmetega: kui üks võti keerab paljusid lukke lahti, on see võti väga väärtuslik, aga kui ühte lukku avavad paljud võtmed, on lukk mõttetu."
VAIMUSTAV!