Väitlusklubi igal teisipäeval 16:00 - 18:00 ruumis D12. Kõik huvilised alati oodatud!

13 september, 2022

Jüri Arrak, Villu Tamme ja tehisintellekti poolt loodud maalid

2022/2023 hooaja esimene väitlusklubi on toimunud. Seekord veel uusi liitujaid ei olnud (ametlikult alustavad huviringid tegevust vist oktoobrist), aga kuna meil kõigil häälepaelad kibelesid, siis saime vanade olijatega kokku ja tegime head väitlust.

Alustuseks väike 1:1 soojendus teemal "Valitsus oleks pigem tavaline inimene kui superstaar." ja siis asusime tänase põhiteema kallale, milleks oli ... (trummipõrin) ... "Valitsus keelaks inimestel avaldada oma nime all loomingulisi töid, mille tegelikult valmistas AI."



Arutasime natuke, miks teema hetkel aktuaalne on, mis on peamised vastuolud ja millist väitlust teema eeldab. Seejärel väike prep ja kütsime ajud kuumaks. 

Argumendituld lendas ikka korralikult. Ma proovisin eelmisel nädalal teemat oma FB seinal ka käima tõmmata, aga ei läinud väga. Reageerijaid oli vähe ja nendestki pooled panid teemast mööda. Küllap siis on paljud veel seda meelt, et AI on ära võtnud kassapidajate töökohad ja järgmisena saab ehk auto- ja bussijuhtidega ühele poole, aga et nende kirjutavad, joonistavad ja disainivad tööd on turvalises kohas. Hah! :) Sisuline arutelu tekkis seal ainult meie oma väitlusklubi vilistlase Joosepiga.  Kudos talle!

Olgu sellega, kuidas on, aga täna said RaMikad teemaga hakkama lippude lehvides. Panen siia lõppu kiire argumendikaardi ka. Siin kõike (näiteks TMi) kindlasti ei ole, sest ma üritasin väitlust üles kirjutada kahes ruumis korraga ja mu kognitiivse superpositsiooni võimed jätavad veel soovida. Et mis värk Jüri ja Villuga oli? Ühes väitlusruumis oli korralik analüüs mõlemalt poolelt, et kuidas Jüri Arrak ennast tunda võiks ja kuidas käituda, kui AI-ga maalimine ja nende maalide oma nime alt avaldamine massiliseks muutuks. Teises ruumis tegi Ramon argumendi selle kohta, miks AI ei suuda kunsti kaudu ühiskondlikku valu kunagi kommunikeerida (sest see lihtsalt ei koge valu) nii, nagu Villu Tamme seda tegi ning seega kui me lubame inimestel avaldada oma nime alt AI kunsti, siis me kaotame sellega ära kogu kunsti mõtte.

Lahe oli see, et samal päeval oli AI ja maalide teema olnud päris mitmetel väitlejatel (vist kunstiõpetuses) käsitlemisel ja nad olid ise proovinud AI-ga maalimist. Seega olid hästi kogemuspõhiselt teemaga kursis, mitte lihtsalt teadlikud.

Teema kohta lugemist mujalt https://theconversation.com/could-intelligent-machines-of-the-future-own-the-rights-to-their-own-creations-86005

Meie argumendikaart (kliki lugemiseks):




Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar