Kaua aega tagasi ühes kauges, kauges galaktikas... No ei. Tegelikult eelmise laupäeva hommikul kell 7:30 Tallinnas, Vene kultuurikeskuse ees Mere puisteel kogunes sadakond õpilast, et asuda teele väitlemise Eesti meistrivõistlustele. Alates pandeemia algusest on kõik väitlusturniirid, sarnaselt muude üritustega, toimunud Zoomi kaudu. Veel kauem oli aga aega mööda läinud sellest, kui meie kooli väitlejad viimati meistrivõistlustel üles astusid. Nüüd juhtus kaks comebacki korraga. RaMi võistkond turniiril ja turniir füüsilises maailmas.
Igal õppeaastal toimuvad väitluse Eesti meistrivõistlused korraga põhikooli- ja keskkooli õpilastele. Kolm etappi on jaotatud õppeaasta peale ning kolme etapi kokkuvõttes saavad parim põhikooli võistkond ning parim keskkooli võistkond meistritiitli. Tartu Ülikooli Teaduskool on väitluse EMi võrdsustanud riikliku olümpiaadiga ning seega saavad keskkooli meistrid ka ülikooli õppekoha Tallinna või Tartu Ülikoolis.
Tagasi Mere puiesteele. Füüsilise turniiri toimumise tingimuseks oli, et kõik osalejad pidid saama kiirtestitud ja kandma kogu ürituse jooksul maske, täiskasvanud pidid olema vaktsineeritud. Niisiis rivistusid sada inimest tihedas lumesajus ja hakkasid käega teste lume eest varjates oma Covid-staatust kindlaks tegema. Kõige mugavam see ei olnud ja kogu ülejäänud nädalavahetuse maskiga ringi käimine tüütas ka veidi, aga samas ruumis koos olemise ja väitlemise eest oli see väike hind, mida maksta.
Esimene etapp toimus Tartus, seega kui kõik õnnelikult bussidesse olid saanud, algas sõit Lõuna-Eesti poole. Need, kes mõnel suurel väitlusturniiril käinud on, teavad, et kogu tee käib usin kaasuste lihvimine. Kohale jõudes kulub üks tunnike avamisele ja seejärel algavad juba väitlused. Teemaks oli seekord "EL peaks takistama liikmesriikidel Hiinaga lähedaste suhete arendamist". Eelvoorusid on viis, neist neli esimesel päeval. Samal teemal tuleb väidelda kord teema poolt, tund aega hiljem jälle selle vastu jne. Ühes eelvoorus väideldakse improteemal, mille osalejad saavad teada tund enne väitluse algust kohapeal. Seekord puudutas improteema arvutimängusid.
Meistrivõistluste etapi eel oli toimunud üks tunniajane e-teemaloeng, kus Hiina-EL suhete asjatundja avas teemad ja vastas väitlejate küsimustele. Samuti avaldati teemamapp, kus peamised väitluskohad koos materjali viidetega kirjas. Lisaks teeb iga võistkond ise kõvasti materjali otsimise, argumentide loomise ja teema läbiväitlemise tööd.
Meie kooli väitlejate jaoks oli tegemist elu esimese väitlusturniiriga ning väitlemagi hakkasid nad alles oktoobri alguses. Kahe nädala jooksul enne etappi tegime kõvasti ettevalmistust ja läbiväitluseid, aga selge oli see, et minnes Eesti parimate vastu, on seekordne turniir puhtalt õppimiskogemus. Seetõttu oli turniiril osalemise eesmärgiks saada tuttavamaks sellega, mida väitlusturniir endast üldse kujutab, igal võimalusel õppida ning saada juurde ka uusi tutvusi ja kontakte. Kõik need eesmärgid said kuhjaga täidetus. See, et meie võistkonnal Quercus Negotium õnnestus viiest eelvoorust võtta ka kaks võitu ning et Lotta Mii jõudis isiklikus arvestus 66. kohale 110 väitleja hulgast, oli pigem lisaboonus.
Paar selgitavat sõna ka selle kohta, et miks elu esimene turniir oli Eesti meistrivõistlused. Väitlemises, erinevalt mitmetest teistest aladest, on meistrivõistlused avatud, eelvoore ja jooksvaid rankinguid ei ole. Kõik õpilased, kes oskavad väidelda, tasemest ja kogemusest hoolimata, on meistrivõistlustele teretulnud. RAM Väitlusklubist osalesid seekord Lotta Mii, Arne, Sten Erik ja Karl. Alljärgnevalt on igaüks neist veidi ka oma muljeid kirja pannud.
Lotta Mii: "Arvasin, et meistrivõistlustel tulevad väitlused, kus ma ei saa millestki aru. Tegelikult sain üsna hästi aru. Mind üllatas kõnede kiirus ja stiili erinevus - RAMi väitlusklubis me ei pane võite ja ei too teiste vigasid välja, meistrivõistlustel oli kõva konkurents võidu nimel. Tundsin, et sain targemaks kõne struktuuri osas - millest hea väitluskõne koosneb ja kuidas seda peaks üles ehitama. Mu oma kõnede struktuuris tekkis märgatav areng. Vahemärkuseid tehti pigem üllatavalt vähe, ma oleks väga tahtnud neid teha, aga eriti ei võetud vastu. Kui mõni võeti, olin väga rõõmus."
Arne: "Väga tore kogemus, oli lahe proovida väidelda võistluspingega ja uute inimeste vastu. Nägime uusi lähenemisi teemale ja pidime kiiresti kohanema. Kiiresti kohanemine ja kõne struktuur olidki peamised asjad mida õppisin. Kunagi ei olnud igav, oli põnev väitlusi arutada ja vaadata. Sai palju nalja ja üldse oli väga lõbus. Soovitan kõigile väitlejatele! Järgmine kord peab olema kaks RaMi tiimi!"
Sten Erik: "Oli huvitav ja väga hariv kogemus. Läks isegi üllatavalt hästi: meist ei sõidetud sajaga üle! Kohtunikelt sai kõvasti tagasiside selle kohta, kuidas tulevikus paremini väidelda, mis tekitas omakorda uuesti himu väitlema minna."
Karl: "Sinna minek ja esimese väitluse ootamine kruttis pingeid üles, aga tegelikkuses polnud see üldse nii hull. Samuti õppisin palju kriteeriumi sidumise ning enda esinemisoskuse kohta. Kindlasti proovin minna järgmisele turniirile!"
Mõned fotod turniirist leiab siit https://photos.app.goo.gl/FmMYZERGeDQVWieR7
Olen 25 aasta jooksul käinud kõiksuguse suurusega väitlusturniiridel Eestis ja maailmas, aga isegi minu jaoks juhtus üht-teist uut. Näiteks suutis üks meie väitleja väitluse ajal, kui parajasti oldi omavahel laua ääres kohti vahetamas, teha tooliga üsna sujuva liuglemise selili põrandale, seejärel tagurpidi kukerpalli, tõusta kukerpallist otse jalgadele ning istuda laua taha maha kõneks valmistuma, justkui poleks midagi juhtunud.
Öö veetsime Tartus, pühapäeva hommikul toimus 5. eelvoor, seejärel veerand- ja poolfinaalid ning finaal, mille võitis Tallinna Inglise Kolledži võistkond. Pühapäeva õhtul sõitsime läbi lumise Eestimaa tagasi Tallinna, rõõmsatena, et olime saanud väitlusrahvaga veeta kaks päeva täis tihedat õppimist, mõtlemist, head kõnekunsti, maailmatasemel kohtunikke ja suurepärast väitlust.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar