Väitlusklubi igal teisipäeval 16:00 - 18:00 ruumis D12. Kõik huvilised alati oodatud!

14 november, 2013

SOOJUS JA ARMASTUS ARVO PÄRDI SAATEL

Kogunesime H-14 klassi seekord, et olla koos mitmesuguste eesmärkidega. Kuna suurem osa inimesi oli kohal, siis ma ei hakkakski pikalt leelotama tegevuste teemal, vaid analüüsiksin väitlust ning annaksin väitlejatele tagasisidet.

Esiteks siiski tegeleksin selle küsimusega, et ma tean, et kõik teist on tulnud klubisse, et saada võimalikult palju praktikat ning ise saada personaalset tagasisidet ja ma täiesti mõistan kerget pahameelt, kui peate kõrvaltvaatajateks jääma. Loomulikult ei ole kõrvaltvaataja roll esmapilgul nii stimuleeriv kui ise väitleja olles, aga siinkohal ma jagaks teiega seda mõtet, et on mitmeid viise, kuidas kuulamisestki endale õppimiskogemus saada. Esiteks ma kindlasti soovitan väitlust flow-da ning kuulata ning oma peas argumente edasi arendada.

Näiteks:

Argument kõlab nii:

"Katsed esimesse klassi peab keelama, kuna muidu tekivad ühtedel eelised ning teised on halvemas olukorras ning see on vale."

Seda edasi arendades ning ühiskonna tasandile tuues võiks sellele lisada veidi enam seletust ning näiteid:

"Katsed esimesse klassi peaks keelama esiteks seetõttu, et see süvendab majanduslikke lõhesid ühiskonna liikmete vahel. Võtkem näiteks kaks poissi: Mati ja Jaagup. Mati tuleb perest, kus isa on tehasedirektor ja ema Kalevi personalijuht. Ema saab temaga kauem kodus olla ning õpetab ta juba varakult lugema. Ta läbib kõik haridusastmed alates beebikoolist lõpetades eelkooliga ning saab veel enda kodus lisaks targemaks, kuna kodus käivad Täheke ja Pikne McQueeni koomiks, mida poiss huviga sirvib. Tal on olemas motivatsioon ja võimalused, et saavutada elus kõik, mida soovib. Ta võetakse rõõmuga vastu igasse kesklinna kooli, kuna oskab lugeda ja veidi isegi kirjutada, teab, mis on teater ning on veidi klaveritki õppinud. Siis on meil Jaagup. Jaagupi ema töötab sealsamas Kalevi vabrikus ning paneb igasse pakki viisteist Mari marmelaadi. Päevad on pikad ning poiss, kelle isa on Soomes tööl, on enamjaolt kas üksi või tädiga, kelle päeva säravaima osa moodustavad Kirgede Torm ja Kättemaksukontor. Ühesõnaga saab poiss vähem tähelepanu ning vähemate võimaluste osaliseks ning see peegeldub ka selles, millised on tema teadmised enne kooli. Kui ka kool ei ühtlusta taset, mille varanduslikud lõhed tekitavad, siis edasises elus need ainult kasvavad. Loomulikult ei saa Jaagup kesklinna koolidesse sisse ning peab leppima mingi keskmisest halvema kooliga, kuhu on pandud ka teised temasugused, mis taset sugugi ei tõsta. Seega on tekkinud tasemevahe mitte tegelike oskuste või annete põhjal, vaid selle põhjal, kellel on olnud rohkem võimalusi neid omadusi endas arendada. Kui selline süsteem keelata, ei teki sellist majanduslike jm võimaluste põhjal vahettegemist, vaid algselt kõrgema ja madalama tasemega õpilased rikastavad üksteist vastastikku. Loomulikult on väljakutse see, kuidas stimuleerida ka neid, kel on algselt kõrgem tase, kuid sellega tegelemine ei tohiks heale õpetajale probleemiks olla. Katsete keelustamine esimesse klassi parendaks seega ühiskonnakihtide lõimumist ning terviklikuma ühiskonna arengut."

Ühesõnaga, kuulamine on hea, et arendada endas tähelepanelikkust, flowmist ning arusaama väitluses objektiivsest vaatepunktist.

Veidi isiklikku tagasisidet:

ELIISA
Sa said väga-väga hästi hakkama nii struktureerimisega (tõid välja esiteks oma nn 'sisukorra': "Räägin esiteks sellest, siis sellest, siis sellest" ning tõid välja ka, kui mingi järgmise punkti juurde jõudsid.) kui ka kõnetempoga ning jälgitavusega. Nüüd järgmine samm sellest edasi on töötada ka oma karisma kallal - ürita oma kuulajaid värvikate kujundite või niisama naljaga end hästi tundma panna ning hoida tähelepanu endal. Tulid täitsa hästi toime ka Miki Hiirega. :) Ka ristküsitluses hoidsid endal kontrolli ning küsisid küsimusi, mis viisid eituse veidi täbaramasse seisu.

MARIANN
Sinu kaunis ja õrn naiselik natuur kumab läbi ka kõneledes - naeratus soojendab tuba lausa. Ka sina said väga hästi hakkama struktureerimisega ning ma sain alati aru, millist punkti sa hetkel käsitled. Argumentidega tegeledes seleta neid veidi pikemalt ning vii need lõpuks selleni, et kuidas see laiemalt ühiskonda mõjutab. See, kui sa teise argumendi all potensiaalist ja selle kasutamisest rääkisid, oli super - ma seda just ootasingi.

STENKIL
Sinu puhul on super see, et oled endas arendanud juba piisavalt enesekindlust ja väitlusoskusi, et olla pädevaks juhendajaks ka teistele. See tiimitöö-ja õpetamisoskus on väga kasulik, nii et viis pluss. Sinu arendamist vajav külg on teksti struktureerimine kõne jooksul. Nagu sa vist ka tead, aitab selles argumentidele nime panemine, lühikeste ja löövate, eriti hea juhul oleksid need ka naljakad ning meeldejäävad. Lisaks tuleb sulle kasuks, kui sa teise kõnelejana natukene laiendaksid enda argumente ka. Tubli oled veel selles mõttes, et said enda ristküsitlusega hästi hakkama - said pihta, kuhu küsitleja sihib ning

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar