Teisipäeval kohtusime taas väitlusklubis, et arutleda Eesti maksupoliitika ja riigieelarve tasakaalustamise teemadel. Seekordne teema – „Eesti peaks käimasolevate maksutõusude asemel võtma laenu“ – oli valitud lähenevate keskkoolide Eesti väitluse meistrivõistluste 2. etapi ettevalmistuseks. Jennal ja Karinil on kindel plaan minna, seega oli neil hea võimalus harjutada majanduslike ja poliitiliste argumentide ehitamist ning analüüsida teema strateegilist ülesehitust.
Enne väitluse algust tegime kiire ajurünnaku, kus tõime välja nii maksutõusude kui ka laenuvõtmise eelised ja puudused. Jaatuse mõtted keskendusid majandusliku paindlikkuse, investeeringute ja madala intressikeskkonna eelistele, samas kui eituse poolelt rõhutati pikaajalist võlakoormust, maksutõusudest laekuvate vahendite stabiilsust ja investoritele saadetavat sõnumit.
Väitluseks valmistumise ajal avastasime D13 klassi laualt korraga hunnika kirju koera komme. Proovisime mõistatada, kes neid meile pakkunud oli, aga keegi ei tahtnud heategu omaks võtta. Karin küll naeratas kavalalt, aga ta naeratab peaaegu alati, nii et ka see polnud kivikõva tõestusmaterjal. Lõpuks, kui ka teine tiim oli ruumi tagasi tulnud, selgus siiski, et kommide pakkuja oli Frederik ja kommide pakkumise põhjuseks tema sünnipäev. Lasime siis laulu lahti ja kommidel heamaitsta.
Väitluses rõhutas jaatav pool (Jenna, Karin, Artur, Mathias), et maksutõusud mõjutavad kõige valusamalt madalama sissetulekuga inimesi ning et laenu abil saaks riik teha strateegilisi investeeringuid, mis toovad pikaajalist majanduskasvu. Lisaks viidati sellele, et intressimäärad on praegu soodsad ning laenamine võimaldab riigil kriisidele paindlikumalt reageerida.
Eitav pool (Kevin, külalisesineja Henrik, sünnipäevalaps Frederik ning Jaan) tõi esile, et laenuvõtmine võib kaasa tuua tulevikus kõrge võlakoormuse, mille tagasimaksmine paneb surve alla tulevased põlvkonnad. Samuti on maksutõusud stabiilsem tuluallikas ja annavad riigile läbipaistvama finantsstruktuuri. Väitluse käigus kerkis esile ka moraalirisk – kui laenuvõtmine on liiga lihtne, võib see soodustada vastutustundetut kulutamist.
Väitluse ühe tulemusena sai selgeks, et kuna riigile lisavahendite saamine on mõlemal meetodil "valus", siis on väitluse üheks oluliseks teemaks see, kes, millal ja milliste ampsudena seda valu tunneb. Otto, kes ka seekord kohtunikutööd teha proovis ja omal käe krampi kirjutas, tõi välja, et kui riik lisavahendid investeerib, siis sellega kaasneb alati ebakindlus, kuna isegi parimad investeerimisplaanid ei pruugi anda soovitud tootlust. Samas, maksutõusud mõjutavad tarbimist ja võivad pidurdada majanduskasvu.
Ühe korra jõuame veel klubis seda teemat väidelda enne, kui turniir kätte jõuab. Vahepeal tasub jälgida, mis ühiskondlikud arvamusvahetuses sellel teemal mõeldakse-räägitakse.